SPECIAL EVENT: AACTA AWARDS 2015

Cate Blanchett and Deborah Mailman on the red carpet before hosting the 4th AACTA Awards
Cate Blanchett and Deborah Mailman on the red carpet before hosting the 4th AACTA Awards. Picture: Richard Dobson

So last night we had the presentation of the 4th AACTA Awards (Australian Academy Cinema Television Arts), the successor to the AFI Awards (which begain in 1958).

The AACTA Awards are actually run over three events – the International AACTA Awards (held in LA on January 31st), the AACTA Awards Luncheon Ceremony (which honours a majority of our screen craft practitioners and took place on January 26th in Sydney) and the AACTA Awards evening presentation, which took place last night (also in Sydney).

There has been some controversy about the Awards being split over the two events in Sydney, but really it saves the ceremony from running to almost 5 hours in the one hit and gives everyone a chance to hang out twice in a week in a year, rather than just once.

But, in the spirit of keeping all our industry together, here is a list of all the winners now announced for the local AACTA Awards 2015:

GENERAL AWARDS

AACTA LONGFORD LYELL AWARD
Andrew Knight

AACTA BYRON KENNEDY AWARD 
Amiel Courtin-Wilson

AACTA TRAILBLAZER AWARD 
Rose Byrne

TELEVISION

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION COMEDY SERIES
Utopia: Santo Cilauro, Tom Gleisner, Michael Hirsh and Rob Sitch – ABC

AACTA AWARD FOR BEST LIGHT ENTERTAINMENT TELEVISION SERIES 
Hamish and Andy’s Gap Year South America: Tim Bartley, Sophia Mogford, Frank Bruzzese and Ryan Shelton – Nine Network

AACTA AWARD FOR BEST REALITY TELEVISION SERIES 
The Voice Australia: Julie Ward – Nine Network

AACTA AWARD FOR BEST TELEVISION DRAMA SERIES 
The Code: Shelley Birse, David Maher and David Taylor – ABC

AACTA AWARD FOR BEST TELEFEATURE OR MINI SERIES 
Devil’s Playground: Helen Bowden, Penny Chapman, Blake Ayshford and Simon Burke

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION DRAMA OR COMEDY 
The Code: ‘Episode 1’ Shawn Seet – ABC

AACTA AWARD FOR BEST SCREEN PLAY IN TELEVISION 
Please Like Me Episode 2/07: ‘Scroggin’ Josh Thomas

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR IN A TELEVISION DRAMA
Ashley Zukerman,  The Code – ABC

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA 
Marta Dusseldorp, Janet King – ABC

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION DRAMA 
Eamon Farren, Carlotta – ABC

AACTA AWARD FOR BEST GUEST OR SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION DRAMA 
Chelsie Preston Crayford, The Code ‘Episode 1’ – ABC

AACTA AWARD FOR BEST PERFORMANCE IN A TELEVISION COMEDY
Debra Lawrance ‘Please Like Me’ – ABC2

AACTA AWARD FOR BEST CHILDREN’S TELEVISION SERIES
THE FLAMIN’ THONGS – Colin South and Keith Saggers – ABC3

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A TELEVISION LIGHT ENTERTAINMENT OR REALITY SERIES
BLACK COMEDY Episode 3 – Beck Cole and Craig Anderson – ABC

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN TELEVISION
THE BROKEN SHORE – Martin McGrath ACS – ABC

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN TELEVISION
THE CODE Episode 1 – Deborah Peart ASE – ABC

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN TELEVISION
ANZAC GIRLS Episode 6: Courage – Tom Heuzenroeder, Des Kenneally, Belinda Trimboli and Pete Best – ABC

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN TELEVISION PRESENTED BY APRA AMCOS
THE CODE Episode 1 – Roger Mason – ABC

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN IN TELEVISION
CARLOTTA – Murray Picknett – ABC

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN IN TELEVISION
CARLOTTA – Jenny Miles – ABC

SHORT FILM

AACTA AWARD FOR BEST SHORT ANIMATION
GRACE UNDER WATER – Anthony Lawrence

AACTA AWARD FOR BEST SHORT FICTION FILM
FLORENCE HAS LEFT THE BUILDING – Mirrah Foulkes and Alex White

DOCUMENTARY

AACTA AWARD FOR BEST FEATURE LENGTH DOCUMENTARY
Ukraine Is Not A Brothel Kitty Green, Jonathan auf der Heide and Michael Latham

AACTA AWARD FOR BEST DOCUMENTARY TELEVISION PROGRAM PRESENTED BY FOXTEL MOVIES
TENDER – Kath Shelper – ABC

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION IN A DOCUMENTARY
ALL THIS MAYHEM – Eddie Martin

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY IN A DOCUMENTARY
SONS & MOTHERS – Aaron Gully and Maxx Corkindale

AACTA AWARD FOR BEST EDITING IN A DOCUMENTARY
ALL THIS MAYHEM – Chris King

AACTA AWARD FOR BEST SOUND IN A DOCUMENTARY
SONS & MOTHERS – Des Kenneally, Will Sheridan, Pete Best and Scott Illingworth

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE IN A DOCUMENTARY PRESENTED BY APRA AMCOS
ALL THIS MAYHEM – Jed Kurzel

FEATURE FILM

AACTA AWARD FOR BEST FILM
The Babadook – Kristina Ceyton and Kristian Moliere and The Water Diviner, Andrew Mason, Keith Rodger and Troy Lum

AACTA AWARD FOR BEST DIRECTION
The Babadook – Jennifer Kent

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL SCREENPLAY
The Babadook – Jennifer Kent

AACTA AWARD FOR BEST ADAPTED SCREENPLAY
The Railway Man – Frank Cottrell Boyce and Andy Paterson

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTOR
David Gulpilil – Charlie’s Country

AACTA AWARD FOR BEST LEAD ACTRESS
Sarah Snook – Predestination

AACTA AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTOR 
Yilmaz Erdogan – The Water Diviner

AACTA AWARD FOR BEST SUPPORTING ACTRESS 
Susan Prior – The Rover

AACTA AWARD FOR BEST VISUAL EFFECTS OR ANIMATION
THE LEGO MOVIE – Chris McKay, Amber Naismith, Aidan Sarsfield and Grant Freckelton

AACTA AWARD FOR BEST CINEMATOGRAPHY
PREDESTINATION – Ben Nott ACS

AACTA AWARD FOR BEST EDITING
PREDESTINATION – Matt Villa ASE

AACTA AWARD FOR BEST SOUND
THE ROVER – Sam Petty, Des Kenneally, Justine Angus, Brooke Trezise, Francis Ward Lindsay and Robert Mackenzie

AACTA AWARD FOR BEST ORIGINAL MUSIC SCORE PRESENTED BY APRA AMCOS
THE RAILWAY MAN – David Hirschfelder

AACTA AWARD FOR BEST PRODUCTION DESIGN
PREDESTINATION – Matthew Putland

AACTA AWARD FOR BEST COSTUME DESIGN
THE WATER DIVINER – Tess Schofield

And we finish this post with a picture of AACTA President, Geoffrey Rush on the red carpet taking a selfie – because we can:

Geoffrey Rush takes a selfie on the 2015 AACTA Awards' red carpet. Picture: Richard Dobson
Geoffrey Rush takes a selfie on the 2015 AACTA Awards’ red carpet. Picture: Richard Dobson